Medicína třetího tisíciletí (3)

10.01. 2020 Přírodní medicína

Medicína třetího tisíciletí (3)

Aby vám výživa přinesla co nejvíce zdraví, potřebujete především pochopit, nakolik ovlivňujete své tělo tím, co vezmete do úst. Ti, kdo se převážně živí hamburgery nabitými tukem,  koblihami chudými na živiny a podobnými, převážně průmyslově „předpracovanými“ jídly,nechápou rozsah škody, se kterou si sami ničí jedinečně přesný pochod vyváženého zpracovávání živin ve vlastním těle.

 

Dobrý příklad je vitamin B12. Potřebujete ho denně jen několik mikrogramů (miliontin gramu). Doporučená denní dávka je 2 mikrogramy. Vaše krev obsahuje jen asi 5 nanogramů (miliardtin gramu) na litr. Tak malé množství byste neviděli ani pod mikroskopem, je to méně než desetitisícimiliardtina váhy vašeho těla. Ale jestliže Vám chybí toto nekonečně malé zrníčko prachu, celé vaše tělo bude zachváceno těžkým onemocněním, zvaným perniciózní anémie; to postupně zničí myelinové pochvy, obalující vaše nervy, vyvolá slepotu, nervové změny a nakonec způsobí smrt.

 

Druhý příklad je jod. Většině lidí postačí asi 50 mikrogramů denně. To je stále ještě tak nepatrné množství, že byste je ztěžka spatřili ve špendlíkové hlavičce. Dennodenně vaše tělo s přesností, daleko přesahující nejnovější komputery, odděluje těch několik molekul jodu od ostatní potravy a transportuje je přímo do štítné žlázy. Tam jejich účinkem z neúčinné látky e zvané tyronin vznikají silně působící hormony štítné žlázy, které řídí přísun energie, ovlivňují náladu a zasahují i do toho, jak dokážete myslet. Totéž platí o ostatních mikroživinách.

Víme, že pro správnou funkci těla je zapotřebí 13 vitamínů, 22 minerálů, 6 kofaktorů (pomocných látek), 8 aminokyselin (a za určitých podmínek 3 další) a 2 nezbytné, tzv esenciální mastné kyseliny. Všechny tyto látky mezi sebou v přesné souhře reagují, a tak vytvářejí, udržují a obnovují vaše tělo. Jestliže i jen jediná z nich chybí anebo je jí málo, pak jsou porušeny funkce i všech ostatních. Nejlepší řešení je podávat potřebné látky ve stravě, neboť, až na malé výjimky, veškeré chemické vitaminy, stopové prvky atd. mají negativní vedlejší účinky.

 

Medicína selhala

I když nás zdravotnické autority ujišťují, že je lékařská péče na nejvyšší úrovni, že se neustále zlepšuje situace v léčení rakoviny, chorob srdce, plic i ledvin, že se neustále snižuje nemocnost, opak je pravdou. Je například výhoda, že je možné provést chirurgickou úpravu překroucené chrupavky v koleně speciálními supermoderními postupy, které umožňují udělat jen malinkou dírku namísto velké operační rány. Zdá se to ohromné z mnoha důvodů včetně menší zátěže, kratší doby hojení, značně snížené možnosti infekce atd. Ale když si přečtete údaje o kontrolovaných studiích zjistíte, že lidé s překroucenými chrupavkami v koleně, kteří si operaci nepřáli, se hojí lépe, mají méně bolestí a méně často se u nich dodatečně vyvine bolestivá degenerace kolenního kloubu.

 

Srdeční choroby – morová rána vyvolaná člověkem samotným

Nejhorším „zabijákem“ jsou  chronické degenerativní choroby s dlouhou dobou příprav před vlastním nástupem nemoci. Po desetiletí ve vás tichounce bují, a pak se najednou objeví v období nějakého stresu, obvykle už naplno a nevyléčitelně. Tyto obludy moderní doby jsou: choroby srdce a cév, rakovina, cukrovka dospělých, plicní choroby a jaterní choroby. To je pět hlavních příčin našich bolestí, utrpení a předčasné smrti. Nejhorší je, že všechny tyto choroby si způsobili především lidé sami. Blufující lékaři namítnou, že nemoci srdce a cév jsou na ústupu, protože moderní medicína je tak úžasná, že je objeví včas a léčí úspěšně. Nevěřte jim! Často je velmi obtížné odhalit i pokročilé onemocnění srdce a cév. Mučivý první příznak netvorova probuzení je často jediný, který kdy pocítíte – krátce předtím, než Vás zabije. Tak např. Dr. Lewis Kuller analyzoval záznamy o 326 lidech, kteří zemřeli v náhlém srdečním záchvatu a kteří všichni podstoupili lékařské vyšetření v průběhu posledních šesti měsíců před smrtí. 96 z nich bylo lékařsky vyšetřeno v průběhu sedmi dnů před smrtí. Ani v jediném případě lékař nepředpověděl srdeční záchvat.

 

Mnoho lékařských procedur, málo léčení

Máte-li to štěstí, že se vaši chorobu srdce nebo cév podařilo správně určit dřív, než se projevila srdečním záchvatem anebo mrtvicí, může ji snad moderní léčení zlikvidovat? V žádném případě! Většina léčebných postupů oběhových chorob přináší jenom úlevu od jejich příznaků, ale nedokáže zvrátit anebo i jen zastavit postup choroby samotné.

 

Ptáte se, říká Dr. Colgan, jak mohu vyslovit takové strašlivé tvrzení, hrubě urážející veškerá televizní vylíčení srdečních transplantací, čtyřnásobných bypassů a jiných zázraků, které provádějí hrdinní lékaři, hroužící eskamotérské ruce do obrovských přístrojů, jejichž rytmické cvrlikání a automatizované odpovědi soutěží se superautomaty pro Hvězdné války. Říkám vám, že to mohu vyslovit docela jednoduše. Na rozdíl od televize nemám podíl na jejich výdělku a nemusím uspokojovat reklamní agentury, takže vám mohu povědět pravdu.

 

Přes veškeré tyto technicky špičkové a horentně nákladné léčebné postupy ukázalo nedávné srovnání výsledků u podobných pacientů v USA a v Kanadě, že není pražádný rozdíl v úmrtnosti anebo ve výskytu dalšího srdečního záchvatu. Naše zdravotní péče o nemoci srdce a cév působí zhruba stejně dobře na pacienty jako na gypsové trpaslíky.

 

Bypass – žádný pokrok

Podívejme se do svatyně záchranců srdce, na chirurgický bypass. S fantastickou dovedností chirurgové okolo blokovaného místa pacientovy tepny vedou novou cévu, aby vyživovala srdce. V průběhu operace zajímavé strojové náhražky srdce a plic za pacienta dýchají, čistí jeho krev, udržují pumpováním krevní oběh a provádějí tucet jiných životně důležitých úkonů.  Působí však tyto elektronické zázraky opravdu lépe než 100 let stará tradiční rada omezit tuky v dietě a chodit denně na procházku?

 

Studie o operacích věnčitých cév  vyšetřovala 16.626 angiografických záznamů; z nich vybrala 780 pacientů s dobrou srdeční funkcí, ale se zřetelnou blokádou alespoň jedné věnčité cévy. Polovině pacientů se udělal bypass a dostávali léky. Druhá polovina byla léčena tradičním způsobem úpravy diety a životního stylu, a navíc léky. Chirurgický bypass  nepřinesl žádné zlepšení – ani délky života, ani výskytu dalších srdečních záchvatů.

 

Neberte léky

A co kdybyste se vyhnuli operaci a prostě užívali báječné nové léky? Podívejte – já bych to nedělal. Časopis John Hopkins Medical Letter referuje o smrtelných reakcích na léky v nemocnicích, kde byste si mysleli, že vás lékařští experti před ní ochrání anebo alespoň že vás zachrání, jestliže se nežádoucí reakce na léky vyvine.

 

Mimo nemocnice je smrtelná daň za užívání léků pravděpodobně ještě větší, ale často se o ní nepodá zpráva anebo se jednoduše označí za srdeční selhání. Lékařská ročenka The Physicans Desk Reference 1994 obsahuje stovky stránek, na nichž se popisují nežádoucí účinky léků, běžně používaných při léčbě onemocnění srdce a cév. Nežádoucí účinky mohou být například vyvolání rakoviny, srdečních nebo jaterních onemocnění, poruch mozku i náhlé smrti (více viz v článku Žaloba na farmaceutický průmysl na str. 26).

 

Zkorumpovaný a propadlý chamtivosti ovšem není každý. Mnoho jednotlivých lékařů jsou bezvadní lidé, kteří v našem beznadějně zkaženém systému zdravotnictví dělají, co dovedou nejlepšího. Ale výsledky mluví za sebe.

 

Jak jsme viděli výše, jsou choroby krevního oběhu většinou takové nemoci, které si lidé způsobili sami. Proto musíme být schopni i zjistit, co je doopravdy vyvolává a těmto rizikům se vyhnout. A toho schopni jsme. Nebojte se těchto nemocí. Ze všech nemocí, které si lidé vyvolávají sami, je právě u nich nejjednodušší jim předejít anebo dokonce je zlepšit; stačí držet se vhodného složení potravy a provádět jednoduchá tělesná cvičení.

Zpracováno pomocí knihy Dr. Michaela Colgana, Nová výživa, Kalifornia Fitnesss a Bohemia, hk

Kam pokračovat ve čtení

Antibiotika z domácí lékárny 

28.03. 2020 Přírodní medicína

Snad žádný lék nebyl v historii alopatické medicíny tak zneužit a nestal se proto tak nebezpečným jako antibiotika. Antibiotika se mají podávat v krajních případech a ne bez rozmyslu při každé chřipce a zvýšené teplotě, jak je to bohužel běžné v našich ordinacích.  Při opakovaném podávání antibiotik se totiž velmi oslabuje imunitní systém a navíc...

ZELENÝ ČAJ A VILCACORA versus chřipka a jiné viry

07.03. 2020 Life in Teacup aneb o čajích

Nastal čas tzv. předjaří, což je na jedné straně dobře, protože už se těšíme na to hezké – prodlužující se dny, více světla a sluníčka, zpěv ptáků a první kvítka deroucí se nesměle z ještě studené země, ale na druhé straně tuto dobu také často doprovází nepříjemná nachlazení, chřipky apod. Abyste tomu předešli, nebo alespoň...

Zelený čaj

10.01. 2020 Life in Teacup aneb o čajích Tea Geek Blogs

Léčebné účinky zeleného čaje jsou v zemích, kde se čaj pěstuje, sice známé již mnoho  tisíciletí, v naší společnosti se však více o účincích zeleného čaje dozvídáme teprve několik desetiletí. Bylo a je to způsobeno až bezmeznou vírou západní společnosti v účinky chemických léčiv. Až teprve, když vidíme, že léčivé účinky chemických preparátů jsou sporné, mnohdy se silnými...