Medicína třetího tisíciletí (6)

10.01. 2020 Přírodní medicína

Medicína třetího tisíciletí (6)

Většinu našich chorob zaviňuje nedostatek pohybu. Například už padesát let víme, že zápecnické povalečství snižuje schopnost využít cukr. Ale teprve nedávné výzkumy ukázaly, že vztyčení se z válendy nejen přiměje insulin, aby se s cukrem vypořádal, ale dokáže i zvrátit škody, vzniklé za celá desetiletí. Tak například u cukrovky, závislé na přívodu insulinu, může správně vybrané cvičení zvýšit účinnost insulinu natolik, že někteří pacienti, kteří si museli píchat insulin po dlouhá léta ve velkých dávkách, mohli tyto dávky podstatně snížit.

 

Správný druh tělocviku ochrání u zdravých lidí látkovou přeměnu cukru a tvorbu insulinu před změnami, které by mohly vézt ke vzniku cukrovky dospělého věku. Starší, ale zdraví lidé, kteří doživotně dodržují program tělesných cvičení, mají stejnou výkonnost tvorby a účinnosti insulinu, jako mladí lidé.

 

Další důležitou otázkou jsou postupující změny tepen, jejich tuhnutí a degenerativní poškození, o nichž si většina lékařů myslí, že se jim nelze vyhnout. Dr. Edward Lakatta a jeho kolegové z Národního ústavu výzkumu stárnutí v Baltimore ve svých  pokusech ukazují, že pravidelné cvičení nejen udržuje elasticitu tepen, nýbrž dokonce odstraňuje již vzniklé změny kornatění tepen.

 

Novodobý výzkum odhalil hlavní mechanismy, jimiž cvičení ochraňuje proti všem nemocem. Začalo to zjištěním, že cvičení zvyšuje celkový počet bílých krvinek. Pak se podařilo upřesnit, že mírné cvičení zvyšuje počty lymfocytů, neutrofilů a tvorbu interleukinu 2 a jiných faktorů, jimiž se imunitní systém brání proti nemocem. Dnes již není pochyby o tom, že správně prováděné cvičení posiluje  imunitu. Cvičení tedy zvyšuje odolnost proti všem formám poškození  oslabením, bakteriemi, viry, toxiny i ozářením. Připomeňme si moudrá slova otce moderní medicíny Louise Pasteura: „Klíčem ke zdraví je odolnost.“

 

Správná cvičení

Dr. Michael Colgan  zdůrazňuje správné cvičení, protože sestavy a programy, které pozoroval v gymnastických a zdravotních klubech po celé zemi, byly většinou naprosto, úplně a dokonale špatné! Životně důležitý klíč k správnému druhu cvičení, které udrží zdraví doživotně, odhalil tak zhruba uprostřed osmdesátých let brilantní výzkum v oboru, od kterého by to nikdo nečekal – v biochemii. Biochemici zjistili, že množení buněk imunitního systému – a tedy veškerá imunitní účinnost – je závislá na dostupnosti aminokyseliny glutaminu. Náš imunitní systém této aminokyseliny spotřebuje obrovské množství. Jenže imunitní buňky nedovedou glutamin vytvářet. Proto musí vaše svaly každodenně vyrábět ohromná množství glutaminu, aby udržovaly  imunitní systém v činnosti. Svaly tedy představují jeden ze základních faktorů, které udržují  tělesnou imunitu a tedy odolnost vůči všem chorobám. Svaly jsou továrna na zdraví. Ze všech sportů a cvičení vyšlo vítězně cvičení s činkami (porovnávaly se výsledky desetitýdenního cvičení s činkami a aerobiku).

 

Jak cvičit

Začínejte pozvolna. Nepotřebujete komplikované stroje. Můžete cvičit kovat kdekoli. Váha vašeho vlastního těla a zemská přitažlivost dávají dostatek mechanického odporu. Nejlepší je pozvolna stupňované cvičení. Nikdy se nepřepínejte. Kdykoli cítíte příští den bolest, je vidět, že cvičení bylo příliš těžké. Tělo nevyžaduje bolestivé záněty, aby zůstalo zdravé. Záněty brání úspěchu. Přetrénování znamená ztrátu prospěchu z tréninku.

 

Program  cvičení má tři cíle. První a nejdůležitější je udržet a zvýšit svalovou hmotu. Druhý je udržet v pořádku oběhový systém. Třetí je zachovat celkovou pružnost. Průměrný člověk postupujícím věkem pružnost ztrácí a zvyšuje riziko poškození nejrůznějšími typy mechanických zátěží i chorob, postihujících šlachy, vazy a kosti.

Nikdy byste ale neměli cvičit s činkami bez rozcvičení a zahřátí. Po prohřátí svalů (např. aerobikem) vám pak už stačí 5 až 10 minut svalové práce a udržíte si pružnost doživotně.

Váš program musí obsahovat zátěžová cvičení pro svaly ramen, paží, hrudníku, zad, nohou a břicha. Cvičíte-li 3 krát týdne (což je začáteční dávka a zároveň minimum pro soustavné zlepšování stavu), pak rozdělte cvičení takto:

 1. den: Ramena a paže
 2. den: Hrudník a záda
 3. den: Nohy a břišní svaly.

Cvičíte-li 5 dní v týdnu (což je pro vaše zdraví optimální), pak rozdělte jednotlivá cvičení takto:

 1. den: Ramena
 2. den: Paže
 3. den: Hrudník
 4. den: Záda
 5. den: Nohy a břišní svaly

Sdělíme vám teď některá tajemství, která vám pomohou k rychlejšímu úspěchu a k pohlednější postavě, než dosáhne většina lidí ve sportovních klubech.

 1. Ať vám trenéři gymnastiky říkají cokoli, nikdy za jedno cvičení neprovádějte víc než jediný set cviků pro zahřátí s 12 až 15 opakováními lehkých cviků, a potom jeden středně těžký set cviků s 6 až 10 opakováními až do vyčerpání.

 

 1. Procvičujte tutéž tělesnou partii jenom jednou týdně. Sval po cvičení potřebuje asi 48 hodin na to, aby se zbavil opotřebených buněk a potom 48 – 72 hodiny, aby vytvořil nové, silnější. To je dohromady 5 dní. Od pátého do osmého dne setrvává svalová síla na maximu a pak se zvolna snižuje. Procvičovat sval vždy za 5 až 8 dní tedy představuje nejlepší program pro stupňování úspěchu.

 

 1. Netrénujte proti mechanické zátěži déle než jednu hodinu na jedno cvičení. Váš anabolický potenciál, tj. vaše schopnost získat netukovou tělesnou hmotu, je omezen vašimi hormonálními hladinami. Po 45 minutách až 1 hodině se hormonální hladiny snižují. Můžete být schopni se donutit k dalšímu cvičení, jenomže to už vašemu tělu nic dobrého nepřinese.

 

 1. Provádějte tak rozdílná cvičení, jak jen možno. Omezené cviky proti odporu, zejména za použití přístrojů, zatěžují jen určitá svalová vlákna při určitých polohách svalu. Jenomže vy chcete posílit veškerá vlákna při všech polohách.

 

 1. V průběhu jedné hodiny při dvou setech cvičení můžete pohodlně provést 12 cvičení. O víc se nesnažte.

 

 1. Denně užívejte antioxidanty, nejlépe ve stravě. Každé cvičení zvyšuje oxidační pochody v těle.

 

 

 

 1. V průběhu tělesného vyčerpání popíjejte chladný nápoj s nízkým obsahem cukrů (7 – 10 %).

 

Poslední poznámka o zátěžovém cvičení zní, že bez tohoto cvičení zůstává tělo bez neustálého povzbuzování růst a tvořit novou netukovou hmotu, takže ani doplňky živin nemohou řádně působit. Významné nové výzkumy, právě nedávno publikované v časopise New England Journal of Medicine ukazují, že multivitamínové a minerální doplňky měly pramalý efekt na zlepšení zdraví starých lidí. Jestliže se však kombinovaly se zátěžovým cvičením, byly účinky na zdravotní stav přímo ohromující a pohybovaly se od více než 100 % zlepšení síly a hmotnosti svalů až ke značným zlepšením hybnosti a aktivity.

 

Dosáhnout vynikající tělesné kondice dá ohromnou spoustu práce a předpokládá velikou vytrvalost. Když  jí však jednou dosáhnete, pak k jejímu udržení postačí jen maličko nutného tělocviku. Je to ten nejvýhodnější obchod v životě.

Dr. Michael Colgan, Nová výživa, Kalifornia Fitness Bohemia, hk

 

Kam pokračovat ve čtení

Antibiotika z domácí lékárny 

28.03. 2020 Přírodní medicína Uncategorized @cs

Snad žádný lék nebyl v historii alopatické medicíny tak zneužit a nestal se proto tak nebezpečným jako antibiotika. Antibiotika se mají podávat v krajních případech a ne bez rozmyslu při každé chřipce a zvýšené teplotě, jak je to bohužel běžné v našich ordinacích.  Při opakovaném podávání antibiotik se totiž velmi oslabuje imunitní systém a navíc...

ZELENÝ ČAJ A VILCACORA versus chřipka a jiné viry

07.03. 2020 Uncategorized @cs

Nastal čas tzv. předjaří, což je na jedné straně dobře, protože už se těšíme na to hezké – prodlužující se dny, více světla a sluníčka, zpěv ptáků a první kvítka deroucí se nesměle z ještě studené země, ale na druhé straně tuto dobu také často doprovází nepříjemná nachlazení, chřipky apod. Abyste tomu předešli, nebo alespoň...

Zelený čaj

10.01. 2020 Life in Teacup aneb o čajích Tea Geek Blogs

Léčebné účinky zeleného čaje jsou v zemích, kde se čaj pěstuje, sice známé již mnoho  tisíciletí, v naší společnosti se však více o účincích zeleného čaje dozvídáme teprve několik desetiletí. Bylo a je to způsobeno až bezmeznou vírou západní společnosti v účinky chemických léčiv. Až teprve, když vidíme, že léčivé účinky chemických preparátů jsou sporné, mnohdy se silnými...